Android mi? iOS mu? Hangisi Daha İyi?

Apple marka teknolojik ürünlerinin altyapısı iOS sisteme dayanıyorken Samsung başta olmak üzere birçok telefon markası Android sistemi kullanıyor. Uzun yıllardan beri Android mi daha iyi yoksa iOS mu kıyası yapılıyor. Her iki sistemin de kullanıcısı çok fazla olduğundan duruma güncelleme, performans, arayüz ve yazılım çerçevesinde bakmak ideal olacaktır.

Güncellemeler: Android telefonlarda güncellemeler ne yazık ki çok sık yapılmıyor. Güncellemeler telefonun hızlanmasını, performansını arttırmasına yardımcı oluyor. Android bu konuda rakibine göre bir tık geride kalabiliyor. Diğer yandan yapılan güncellemeler Türkiye kullanıcılarına geç yansıtıldığından Android telefonlara karşı önyargı oluşabiliyor.

iOS ise Android telefonların aksine her yıl düzenli olarak büyük bir güncelleme yapıyor. Kullanıcılar heyecanla yeni güncellemeyi bekliyor. iOS güncellemesi sonrasında cihazda büyük bir yenilik geliyor. Yıllık büyük güncelleme haricinde yıl içerisinde minik güncellemeler yine iOS cihaz kullanıcılarını heyecanlandıran yenilikler, sorunlara çözümler getiriliyor. 

Performans: Android telefonlar günümüzde memnuniyetle kullanılıyor. Ancak geçmişte pek çok şikâyet alıyordu. Yapılan güncellemeler, çözüm odaklı adımlar Android performansını arttırıyor. Android cihazlar tek bir cihaza bağlı olmadığından, çeşitlilik gösterdiğinden performans ayarları genele hitap ediyor, cihaza özel bir düzenleme ne yazık ki yok. Android ile ilgili tek olumsuz nokta bir aşamadan sonra telefonlarda yaşanan donma, yavaşlama problemidir.

iOS ise yavaşlama ve donma problemlerinin asla yaşanmadığı bir sisteme sahiptir. Çoklu performansta oldukça başarılı bir içerikle donatılmıştır. Uygulama yüklerken, kullanırken bekleme süreleri oldukça düşük.  

Arayüz & yazılım: Android cihazlarda genel anlamda 5 ana ekran kullanılıyor. Ekranlara kısa yollar eklenerek telefon kişiye özel hale getirilebiliyor. Birçok uygulamayı anında çalıştırmak mümkündür. Android yazılımındaki tek handikap ayarlar menüsüne çok fazla sekmeden sonra ulaşmak.

iOS arayüz ve yazılımını Android ile kıyasladığımızda ayarlar menüsüne daha kolay ulaşıldığını görebiliyoruz. Uygulamaların klasörlerle kategorize edilebiliyor olması kullanıcıların memnun olduğu bir özellik. Gelen bildirimlerin hepsini tek bir ekrandan görmek, home tuşuna çift basıldığında aktif uygulamaların çıkması gibi pratik yönleri var.

Her iki sistemin hedef kitlesi farklı

Android ve iOS sistemleri kıyaslamak elbette kullanıcıların en doğal hakkı. Ancak şu cihaz, şu sistem daha iyi gibi net bir sonuç almak pek doğru değil. Zira her iki sistemin de hedef kitlesi farklı ve her iki hedef kitlenin de memnun olduğu ve olmadığı özellikler mevcut. Android sisteme alışkın kişiler için iOS, iOS sisteme alışkın kişiler için ise Android çok karışık gelebiliyor.